React Nedir? Nasıl Kullanılır?

React, user interface (UI) yani kullanıcı arayüzü oluşturmak için kullanılan bir JavaScript kütüphanesidir.

React bileşenleri Facebook tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynaklı olarak 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. Çok indirilen ve kullanılan listesinin en üstünde yer alan Angular ve VUE gibi ana rakiplerinin önündedir.

Facebook şirketinin Instagramı satın almasıyla beraber hali hazırda bulunan Instagram mobil uygulamasının bir de web uygulaması olması gerekliliğine inanılıyor ve bunun için çalışmalara başlanılıyor. Instagram geliştiricileri o dönemde henüz adı konmamış bir proje olan React’in bağımsız bir çatıda açık kaynak kod olarak herkesin kullanımına uygun bir kütüphane olmasını istiyorlar. Facebook geliştiricileri de bu öneri karşısında, bir kütüphane olarak React’ı çıkarıyor ve tüm dünyaya Github üzerinden sunuyorlar.

Özellikle hazır proje iskeletleriyle React ile kodlamaya başlamak çok kolaydır. React’ın desteğini sunduğu en çok kullanılan proje iskeleti create-react-app’dir.

Hazır iskeleti kullanabilmek için bilgisayarımızda ya da sunucumuz NodeJS ve beraberinde NPM bulunması gerekiyor.

npm install -g create-react-app
create-react-app my-app
cd my-app
npm start

Komutlar çalıştırıldıktan sonra aslında React projemiz oluşturulmuş ve bir node sunucu localhost:3000 adresinden ayağa kaldırılmış olacak.

Bu yazı yorumlara kapalı.