Site icon JavaScript

ECMAScript6 nedir? Nasıl kullanılır?

ECMAScript, Javascript dilinin standartlaştırılmış sürümünün adıdır. ECMAScript ya da ES, Uluslararası Ecma tarafından yapılandırılan, ECMA-262 ve ISO/IEC 16262 standartlarıyla sıırlandırılan, markalaşmış bir scriptdili özelliğidir.

Yaygın olarak www düzeni için istemci taraflı script dili olarak kullanılır ve güncel tarayıcılar tarafından da desteklenir. ECMAScript’in diğer uygulamaları JSCript ve ActionScript’tir. Eski tarayıcılar halen ES6’ya yani en güncel ES sürümüne tam destek vermemektedir. Bu nedenle kodlarımızı Ecmascript 5 dönüştürmemiz gerekiyor. Bu dönüşüm işlemi için BabelJs kullanılmaktadır.

ES6 ile birlikte hayatımıza pek çok farklı kodlama özellikleri girsede en önemlilerinden, “const“ ve “let” kavramları giriyor. Const kavramı değişmez değişkenler olarak tanımlanabilir. Bu değişkenler tekrardan atanamazlar ve veri tipi değiştirilemezler.

ES5’de olmayan metodlara aldığımız parametrelerde standart değerler atama işlemleri de ES6 ile birlikte geldi. Bir fonksiyondan tüm parametreleri almak için bir kısaltma ayrıca mevcut.

ECMAScript 6 ile Arrow Functions özelliği de tanımlayabilmekteyiz.

Exit mobile version