Arrow Function Nasıl Kullanılır?

EcmaScript 6’nın kod yazımını ve mantığını gayet kolaylaştıran özelliklerinden biri Arrow Function’dır. JavaScript’te fonksiyon tanımlamanın farklı bir yolu olmasına rağmen, Arrow Function, standart fonksiyon yazımına göre çok daha az satırda kodumuzu tamamlamamızı sağlar.

Arrow Fonksiyonlar, kısaltılmış fonksiyon ifadeleridir. Tam olarak bildiğimiz, deklare edilmiş bir fonksiyon gibi çalışmaz. Yalnızca kendi fiziksel ortamını etkileyen, girdisi ve çıktısı olan matematiksel bir denkleme benzer.

Eğer bir fonksiyonun adı varsa bu tarz fonksiyonlara Regular/Named Functions denir. Örnekte topla isminde bir fonksiyon tanımladık, kodumuzun herhangi bir yerinde çağırdığımızda istediğimiz 2 degeri toplayıp sonucunu gönderecektir.

function topla(a,b){return a+b;}

Tanımladığımız fonsksiyonun eğer ki bir adı yok sadece referansını bir değişkene atınıyorsa bu tür fonksiyonlara ise Anonymous Functions denir.

Burada fonksiyonun referansını tutan bir değişken üzerinden işlemlerimizi yapabiliriz.

let topla=function(a,b){return a+b;}

Fonksiyonlar JavaScript’de bir objedir ve referans olarak geçerler. Arrow fonksiyonlar, scope zincirini değiştirerek yan etkiyi en aza indirger.

EcmaScript 6 öncesinde, fonksiyon içerisinde diğer bir fonksiyon kullandığımız zaman, this anahgtarına ihtiyacımız varsa bu anahtarı önce self ya da that gibi bir isim verilen bir değişkene atıyorduk.

Normal ve Arrow Function Örneği:

var myFunction = function () {
return true;
}

const myFunction = () => {
return true;
};

const myFunction = (x, y) => {
return x + y;
};

Bu yazı yorumlara kapalı.